CriticalDance Forum

It is currently Thu Apr 18, 2019 11:07 am

All times are UTC - 7 hours [ DST ]
Post new topic Reply to topic  [ 2 posts ] 
Author Message
 Post subject: Lublin 2008: Grupa Tanca WP Lublin - "stadium"
PostPosted: Fri Nov 07, 2008 7:57 am 
Offline

Joined: Sun Oct 24, 1999 11:01 pm
Posts: 19616
Location: London, England; Tallinn, Estonia
Image

Grupa Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej / Lublin, Poland

stadium. stage I

spectacle inspired by work of Magdalena Abakanowicz


choreography : Anna Żak
stage setting: Anna Żak and Daria Dziedzic
technical cooperation, lights : Grzegorz Polak
music: To Rococo Rot
visualization : Agnieszka Samonek, Agnieszka Wielgosz
dancers: Ewelina Drzał, Agnieszka Duda, Dominika Jarosz, Justyna Konstańczuk, Małgorzata Kwiecień, Beata Mysiak, Karolina Sularz, Dorota Świć-Kęcik
duration: 35 minutes
premiere : XIIth International Dance Theatres Festival, Lublin, November 2008

My forms are another skins, that I take off me, marking the stages of my way’
/ Magdalena Abakanowicz

„stadium” is a stage of Anna Żak (the choreographer) and Contemporary Dance Group of Lublin University of Technology dancers’ work on extensive theme of Magdalena Abakanowicz’s work, but also self feelings connected with huge body in space, real or unreal, having character of overwhelming and overpowering mass.

The initial stage of „stadium” uses more crowded form and emerging and disappearing shapes. This is only an introduction to individualization, to finding or retrieving of identity...perhaps never impossible...perhaps always present. The first interpretation is accompanied by fear of what is ‘crowded’ powerful, unavoidable and mysterious, what looms from angles of sub-consciousness.

Authors of visualizations are Agnieszka Samonek and Agnieszka Wielgosz – students of departments of art in Lublin and Poznan, The visualizations are directed by producers of spectacle. By this work authors begin preparations to their university degree, and they will continue mentioned themes in following stages of spectacle.


Top
 Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: Mon Nov 10, 2008 5:08 am 
Offline

Joined: Wed Nov 05, 2008 4:10 pm
Posts: 5
Justyna Czarnota
żywe rzeźby


Efekty pracy tria Anna Żak, Daria Dziedzic, Grzegorz Polak wywodzącego się z Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej mieliśmy okazję oglądać już pierwszego dnia festiwalu. „Daleko od ciała” rozpoczynało XII Spotkania Teatrów Tańca. W sobotę zostało zaprezentowane „Studium. Etap I”. Tym razem wspólnie z trio nie samodzielnie, ale z wraz z rodzimą grupą podjęło się teatralnej interpretacji dzieł Magdaleny Abakanowicz.

Słynne abakany to swoistego rodzaju kompozycje przestrzenne, których elementy wykonane są z kamienia, drewna, brązu. Znajduje to przełożenie w spektaklu - właśnie te materiały określają jego kolorystykę. Odsłonięte plecy, proste, cieliste topy, olbrzymie golfy na szyi (naciągane są na twarz w jedynym momencie przedstawienia, gdy tancerki stoją przodem do publiczności) – tak wygląda każda z ośmiu tańczących w spektaklu kobiet. Rozproszone światło nie jest jednostajne, ale błądząc po sylwetkach postaci zmienia się z żółtego w złote, brązowe, szarawo – zielonkawe.

Ciało stanowi główny motyw w twórczości Abakanowicz. Sensem jej rzeźb nie jest jak najwierniejsze odbicie jego natury z wszystkimi niedostatkami. Pokazywane z różnych perspektyw, zastygłe w rozmaitych pozach lub multiplikowane sylwety to jej znak rozpoznawczy. Sylwety – sam zarys postaci. Twórcy spektaklu ustawiając tancerki tyłem do publiczności dobitnie podkreślili, że to właśnie ciało jest bohaterem przedstawienia. W sensie fizyczności został odczłowieczony – dzięki odpowiednio dobranym elementom scenicznym widzimy tylko żywe rzeźby, nie ludzi. Pokazanie, że ciało na scenie może stać się jedynie tworzywem jest największą zaletą tego przedstawienia.

Spektakl obraca się zasadniczo wokół dwóch wątków. Pierwszy to omawiane już wyżej ciało. Od początku widzimy osiem jednakowych sylwetek, z których każda powiela te same gesty i ruchy – podnosi się i upada (najpierw siedząc, potem klęcząc, czy stojąc – motyw ten kontynuowany jest przez cały spektakl), zmienia ułożenie swojego ciała. Przekształcenia póz nie odbywają się synchronicznie. Każdy z elementów wielokrotnie powtarzany, w dodatku przez różne osoby w różnym czasie, sprawia, że uwaga widza jest do granic możliwości skoncentrowana na konkretnym ruchu.

Drugim wątek skupia się wokół rozważań o bryle w przestrzeni. Wspomniana przeze mnie olbrzymia, jasna, w przytłumionym świetle wręcz fosforyzująca, szpula jest przetaczana przez scenę. Gdy zostaje ustawiona w pozycji pionowej, widać trzy kolumny, które stają się miejscem schronienia dla tancerek. Szumnie zapowiadane pokazanie: „własnych odczuć związanych z wielką bryłą w przestrzeni, realna lub nierealną, mającą charakter przytłaczającej i wszechogarniającej masy” na scenie znajdują przełożenie jedynie w niewielkim stopniu. Podjęcie dwóch wątków – ciała i bryły w tak krótkim przedstawieniu nie pozwala na ich pełną eksplorację.

Minimalizm charakteryzuje wszystkie elementy przedstawienia. Scenografia, której jedynym elementem jest olbrzymia szpula, niewielki dynamizm, pokazywanie niewielu ruchów harmonizuje z muzyką, składającą się z potęgujących się szumów, brzęczeń, pikań. W umyśle narastają nie tylko dźwięki, ale także obrazy.

Tytuł brzmi: Stadium. Etap I. Tak widoczna w przedstawieniu rzeczywista fascynacja projektami Magdaleny Abakanowicz będzie zapewne wiodła do dalszej penetracji wątków jej twórczości. Pokazywanie ciała jako tworzywa, mistrzowsko zaprezentowane w tym spektaklu, rodzi nadzieje, że kolejne etapy badań dadzą równie interesujące efekty.


Top
 Profile  
Reply with quote  
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 2 posts ] 

All times are UTC - 7 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group