CriticalDance Forum

It is currently Tue Jun 18, 2019 2:59 am

All times are UTC - 7 hours [ DST ]
Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 
Author Message
 Post subject: Bytom 2008: Johannes Wieland "new you"
PostPosted: Fri Nov 07, 2008 3:37 am 
Offline

Joined: Sun Oct 24, 1999 11:01 pm
Posts: 19616
Location: London, England; Tallinn, Estonia
„new you” - realność nierealności

Spektakl Johannesa Wielanda pozostawia wiele pytań, na które brakuje odpowiedzi. Wychodząc z niego odnosi się wrażenie, że było się tylko pionkiem w grze prowadzonej przez Johannes Wieland Company. Choreograf porusza temat odczuć, które towarzyszą poczuciu osiągania stanu „szczęśliwości”. Czy jesteśmy w stanie powiedzieć, że jesteśmy spełnieni? Czy każde tego typu doświadczenie jest tylko oszustwem? Czy szczęście jest wyborem? Odpowiedź jest wyzwaniem postawionym przed widzami.

Eva Mohn jest dominującą postacią w spektaklu- pięknym i demonicznym konferansjerem
prowadzonej gry. Atakuje publiczność pytaniami, nie pozwalając nawet udzielić na nie odpowiedzi. To ona przedstawia po kolei wszystkich tancerzy zdradzając fakty z ich życia. Prawda miesza się tutaj z fikcją. Tancerze występują pod swoimi prawdziwymi imionami,
a scena, w której Eva wraz z nimi ucisza ludzi przykładając jednocześnie palec do ust, sugeruje, że weszliśmy w czyjś prywatny świat i wszystko, co zostało powiedziane ma pozostać pomiędzy aktorami a widzami.

Z drugiej strony Jon Guymon mówi, że nie wie co naprawdę się zdarzyło i stwierdza, że nic nie jest prawdą. Takich przykładów budzenia niepewności jest więcej. Eva pyta widzów, czy nadal czekają na taneczną część spektaklu w momencie kiedy scena zostaje opuszczona przez pozostałych tancerzy. Pozostawia wszystko w zawieszeniu stwierdzając, że tancerze wrócą lub nie. W końcu jednak każdy z nich ma swoją szansę żeby zatańczyć.

Isadora jest najbardziej zdominowaną przez Evę postacią- sterowaną marionetką. Przywoływana na scenę żeby tańczyć i odsyłana w momencie kiedy poprzez taniec osiąga szczęście. Przejmująca jest scena, która nawiązuje do choreografii Cafe Müller Piny Baush z 1978 r. U Baush usuwano z drogi tancerki krzesła, by mogła tańczyć. Wieland posłużył się plastikowymi butelkami napełnionymi wodą, które początkowo są zabierane przed tańczącą Isadorą, by w rezultacie stać się przeszkodą nie do pokonania. Jon pyta, dlaczego jest na scenie tyle butelek, a Eva wyraża fałszywe zatroskanie smutkiem Isadory.

Czy zatem na drodze do naszego szczęścia stoją egoistyczne zachowania innych? I czy pomimo rozterek wewnętrznych powinniśmy udawać, „szczęśliwość”, by nie dać się stłamsić? Świat Wielanda jest zdominowany przez sztuczność. W tańcu Evy, który definiuje ją jako ostrą, dynamiczną i przerażająco pewną siebie osobę, powtarza się motyw kciuka, który najpierw wędruje w dół, a później w górę. Tak jakby Eva zachęcała do wejścia w jej świat, świat bez miejsca na wątpliwości.

Egoistyczne podejście do życia przejawia się w uporczywie wracającym motywie urodzin. Każdy z bohaterów już od rozpoczęcia spektaklu twierdzi, że dziś są właśnie jego urodziny
i w tym dniu powinny ziścić się wszystkie pragnienia. Projekcja video, w trakcie której spełnia się życzenie Jona, by spotkać rudowłosą kobietę daje do zrozumienia, że jest to możliwe. Nie jest to jednak jednoznaczne z osiągnięciem permanentnego szczęścia.
Kobieta odchodzi…

Finałowa piosenka over and over keep going over sugeruje powtarzalność motywów i stanów świadomości, której rytmem są obchodzone co roku urodziny. Wyznanie Jona: „gdybym budził się codziennie rano jako Jon Guymon- po prostu bym się zabił” jest mrożące, ale konstytuuje postać tylko jako kreację aktorską. Pociesza fakt, że bohaterowie próbują przejść ze stanu nierealności i pokonać pragnienie osiągnięcia nieosiągalnego na rzecz uchwycenia rzeczywistości we właściwej perspektywie.

Emilia Olejnik


Top
 Profile  
Reply with quote  
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 

All times are UTC - 7 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group