CriticalDance Forum

It is currently Thu Apr 25, 2019 2:23 am

All times are UTC - 7 hours [ DST ]
Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 
Author Message
 Post subject: Bytom 2008: Joe Alter "The merry chase etc"
PostPosted: Fri Nov 07, 2008 3:25 am 
Offline

Joined: Sun Oct 24, 1999 11:01 pm
Posts: 19616
Location: London, England; Tallinn, Estonia
Zagubieni w tłumie słów

By Magdalena Mikrut

Ważne jest by nigdy nie przestać pytać.
Ciekawość nie istnieje bez przyczyny.
Wystarczy więc, jeśli spróbujemy zrozumieć choć trochę
tej tajemnicy każdego dnia. Nigdy nie trać świętej ciekawości.
Kto nie potrafi pytać nie potrafi żyć.
Albert Einstein

Jak zacząć? Co zacząć? Dlaczego akurat TAK? Środowego wieczoru zbombardowano nas wydającą się nie mieć końca serią pytań. Niektóre przybierały formę quasi dialogów. W rolę eksterioryzowanego sumienia wcielili się choreografowie Joe Alter, Liam Clancy oraz Eric Geiger, którzy tworząc Hybrid Authorship Project zaprezentowali na deskach Śląskiego Teatru Tańca spektakl The merry chase, or the recursive synthesis of an illusion.

Trudne, depresyjne, melancholijne, ale prawdziwe. To historia, która przydarza się każdemu. Jednakże nie każdy osobnik jest na tyle świadomy, by stanąć twarzą w twarz ze swoim wnętrzem i zrewidować swój stosunek do świata.

Niezaprzeczalnie, spektakl wymaga pełnego zaangażowania widza. W przeciwnym przypadku artyści oraz przesłanie, jakie niosą ze sobą poniosą klęskę. Z założenia przedstawienie to ma rozbudzić naszą samoświadomość. Widz musi wstąpić na drogę jungowskiej indywiduacji, by dojść do wnętrza jaźni, poznać siebie oraz zrozumieć otaczający świat, oddzielając plewy od wartościowych ziaren prawdy.

Warto zaznaczyć także nowatorskość i świeżość pomysłów Hybrid Authorship Project. Typową scenografię, składającą się ze stołu jadalnego, otomany oraz dwóch niskich stolików uzupełnili kamerą. Wizualną ocenę spektaklu podwyższa awangardowe zastosowanie wideo podglądu w czasie rzeczywistym. Szczególną uwagę zwraca staranne wystudiowanie kadru oraz idealny dobór ujęć. Oko widza, oprócz tradycyjnego oglądu sceny ma możliwość obserwacji akcji na ekranie. Jednakże na parawanie, imitującym monitor, widoczne są jedynie te fragmenty spektaklu, które mają miejsce przy stole. Kamera filmuje ręce tancerzy, używając ptasiej perspektywy.

Pomimo wielu spektakularnych efektów oraz ujmujących zwrotów do publiczności, wymawianych w języku polskim, a także zaskakującego przerywnika w postaci frazy na zdrowie, skierowanej do kichającej osoby, zasiadającej na widowni, uważam, że spektakl był nieco przegadany. Spowodowało to utratę uniwersalnego wymiaru, jaki powinien cechować teatr tańca.


Top
 Profile  
Reply with quote  
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 

All times are UTC - 7 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group