public forum
home forum magazine gallery links about faq courtesy
It is currently Mon Dec 22, 2014 6:04 am

All times are UTC - 7 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 
Author Message
 Post subject: Lublin 2007, 8 November - One Day
PostPosted: Wed Nov 14, 2007 5:25 am 

Różne oblicza ruchu i bezruchu
8 listopada

Minął drugi dzień XI Międzynarodowych Spotkań Teatru Tańca. Tyle że… jeżeli spojrzeć na spektakle rozpoczynające tego dnia Spotkania, Climax i Tożsamość – cóż, pierwszy z nich to teatr spełniający niezbędne minimum teatralności, jakim jest współwystępowanie widza i odtwórcy. Tożsamość zaś można określić jako taniec tylko wtedy, jeżeli uznamy za takowy wszelki ruch, a przede wszystkim bezruch.

Oba spektakle – niełatwe w odbiorze. Powtarzalność gestów w Climaxie, krągłych ruchów tancerza wykonywanych niezmiennie wokół własnej osi w ciszy, przerywanej jedynie uroczym kaszlem dziecka (to z widowni) – przez 40 minut zdąży to zmęczyć i wprowadzić w konsternację. Bohater drugiego spektaklu przez równie długi czas, przy dźwiękach patetycznej muzyki, wpatruje się w publiczność zrozpaczonym wzrokiem i wykonuje czynności pozornie nic nie znaczące – zdejmowanie kurtki, butów, rozsypywanie pieniążków. Jak dla mnie – całkiem przejmujący obraz rozpadu osobowości. W takim bezlitosnym obchodzeniu się z publicznością pewnie jest metoda. Poprzez niezgodę na to, co dzieje się na scenie, pewnego rodzaju zniecierpliwienie, można pobudzić do refleksji na temat istoty odtwarzanej sztuki. Nie zakłócam już zatem procesu myślowego.

Natomiast Język ścian, którym przemawiał Serbian National Theatre, to rzecz biegunowo różna. Po pierwsze, pełna dynamizmu i niepohamowanej energii sześciu tancerek. Powiem od razu – rzecz zachwycająca. W pomieszczeniu przypominającym coś na kształt zaprzyjaźnionej obskurnej knajpy, młode kobiety opowiadają swoje historię. Przemawiają tańcem, gestem, słowem, przejmującym śpiewem. Towarzyszy im jeden mężczyzna – instrumentalista. Często taniec jest pełen liryzmu, bywa przejmujący i wstrząsający w wymowie, jak gdyby mógł wyzwolić z ograniczeń, gdyby można było dzięki niemu uciec od takich dusznych pomieszczeń i brzydkich tapet.

Zdaje się, że więź, jaka łączy te kobiety, jest niezwykle silna i pomaga im przetrwać. Są trochę jak jeden organizm – kiedy są splecione ze sobą włosami, wykonując te same gesty czy śpiewając jedną piosenkę. Niby sobie dokuczają, lekceważą nawzajem i bagatelizują problemy, ale ma się wrażenie, że robią to właśnie w imię zrozumienia – takie podejście pomaga przetrwać. Śmiech, jaki budzą wzajemne relacje, pokrywa tragizm ich sytuacji. Fenomenalna scena z podcinaniem żył ketchupem doskonale to obrazuje – tancerka sama ośmiesza swój gest, ale zupełnie zbagatelizować się go nie da. Szczere i prawdziwe. Porywające.

Niestety, nie można tego powiedzieć o ostatnim spektaklu, chociaż skład osobowy jeszcze bardziej kobiecy (ja naliczyłam dziewięć tancerek). Spektakl clear/n Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej to dla mnie ani nic specjalnie odkrywczego, ani ciekawego w formie. Nie wiem też, jak się do całości ma cytat z Gombrowicza: „Jeśli kto kocha tylko piękno i czystość, to kocha zaledwie połowę istoty” – bo i tancerki były niczego sobie, i legendarna pralka „frania” nic odpychającego w sobie nie zawiera, zwłaszcza że dzięki swojej niezwykłej mocy spierze każdy brud. A już najpiękniejsze według mnie są kobiety z ogolonymi głowami, by wspomnieć Sinead O’Connor, ale może ja nic nie rozumiem.

Jeszcze tylko do Panów z Teatru Tańca Arka w odpowiedzi na tytułowe pytanie Komu piosenkę – poemat ruchowy na stawy i krtań: takiej zabawnej, „odtańczonej” z rozmachem (aż kości bolą, prawda?) i absurdalnej piosenki, i owszem, wysłuchać warto.

Agnieszka Goławska

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 

All times are UTC - 7 hours [ DST ]