CriticalDance Forum
http://www.ballet-dance.com/forum/

Lublin 2007, 9 November, Atelier Polskiego Teatru Tanca
http://www.ballet-dance.com/forum/viewtopic.php?f=60&t=30683
Page 1 of 1

Author:  Marta Zgierska [ Sun Nov 11, 2007 9:19 am ]
Post subject:  Lublin 2007, 9 November, Atelier Polskiego Teatru Tanca

Jabłka Ewy
Atelier Polskiego Teatru Tańca, 'Time of Eva'
idea, choreografia i taniec: Paulina Wycichowska


Atelier Polskiego Teatru Tańca przedstawił nam wczoraj dwa spektakle, jednym z nich był „Czas Ewy” – solowy projekt Pauliny Wycichowskiej.

Rozpoczyna się całkiem obiecująco. Monumentalna postać na podwyższeniu spowita czernią zaczyna swój taniec przy akompaniamencie saksofonistki, która przechodząc do kolejnych stojaków z nutami wyznacza poszczególne części spektaklu. Podwyższona postać okazuje się być kobietą, która w dalszym tańcu schodzi na ziemię, gdzie walczy o uwolnienie (i zrzuca z siebie kolejne ubrania).

Z każdym kolejnym taktem coraz bardziej dobija nas nie dająca się nie zauważyć bardzo ‘głęboka’ symbolika czerwieni. Poprzez jabłko mające ścisłą konotację z wypędzeniem z raju, poprzez czerwony but na wysokim obcasie, będący symbolem kobiety, czy to wyzwolonej czy eleganckiej, a może wolnych obyczajów, aż do czerwonego parasola Adama, do którego dla pełnego obrazu swobodnie można dorobić parę interpretacji.

Wszystkiego zaś dopełnia czerwona plama na białej halce, na pośladkach tancerki oraz mikser, który niszczy jabłko. To apogeum alegorii, mające według niektórych być kulminacyjnym i najbardziej przejmującym elementem spektaklu, po prostu śmieszy.

W spektaklu trwającym niespełna 25 minut pojawił się wyjątkowy przesyt rekwizytów. Z jabłka zrobił się cały worek, podobnie z butem, do drabiny doszedł pędzel do malowania, a na okrasę pokazano projekcję z rzutnika. W tym wszystkim ginie gdzieś ruch tancerki, ciężko jest skupić się dostatecznie na którymkolwiek z przedstawianych elementów.

Oglądając tego typu projekty, nie mogę powstrzymać się od głębszej refleksji - jaka intencja przyświecała ludziom tworzącym spektakl. Jak twórcy przewidywali reakcję publiczności i na ile pokrywa się ona z oczekiwaniami. Bo jeśli wszystko było tworzone na poważnie i miało pozwalać nam odkrywać ukryte (bądź wyłożone nazbyt wprost) sensy – efekt chyba nie został osiągnięty.


Marta Zgierska

Page 1 of 1 All times are UTC - 7 hours [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/