CriticalDance Forum

It is currently Sun Jun 16, 2019 12:54 am

All times are UTC - 7 hours [ DST ]
Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 
Author Message
 Post subject: Lublin 2007, 9 November, Atelier Polskiego Teatru Tanca
PostPosted: Sun Nov 11, 2007 9:19 am 
Offline

Joined: Tue Nov 06, 2007 2:35 pm
Posts: 11
Location: Lublin Poland
Jabłka Ewy
Atelier Polskiego Teatru Tańca, 'Time of Eva'
idea, choreografia i taniec: Paulina Wycichowska


Atelier Polskiego Teatru Tańca przedstawił nam wczoraj dwa spektakle, jednym z nich był „Czas Ewy” – solowy projekt Pauliny Wycichowskiej.

Rozpoczyna się całkiem obiecująco. Monumentalna postać na podwyższeniu spowita czernią zaczyna swój taniec przy akompaniamencie saksofonistki, która przechodząc do kolejnych stojaków z nutami wyznacza poszczególne części spektaklu. Podwyższona postać okazuje się być kobietą, która w dalszym tańcu schodzi na ziemię, gdzie walczy o uwolnienie (i zrzuca z siebie kolejne ubrania).

Z każdym kolejnym taktem coraz bardziej dobija nas nie dająca się nie zauważyć bardzo ‘głęboka’ symbolika czerwieni. Poprzez jabłko mające ścisłą konotację z wypędzeniem z raju, poprzez czerwony but na wysokim obcasie, będący symbolem kobiety, czy to wyzwolonej czy eleganckiej, a może wolnych obyczajów, aż do czerwonego parasola Adama, do którego dla pełnego obrazu swobodnie można dorobić parę interpretacji.

Wszystkiego zaś dopełnia czerwona plama na białej halce, na pośladkach tancerki oraz mikser, który niszczy jabłko. To apogeum alegorii, mające według niektórych być kulminacyjnym i najbardziej przejmującym elementem spektaklu, po prostu śmieszy.

W spektaklu trwającym niespełna 25 minut pojawił się wyjątkowy przesyt rekwizytów. Z jabłka zrobił się cały worek, podobnie z butem, do drabiny doszedł pędzel do malowania, a na okrasę pokazano projekcję z rzutnika. W tym wszystkim ginie gdzieś ruch tancerki, ciężko jest skupić się dostatecznie na którymkolwiek z przedstawianych elementów.

Oglądając tego typu projekty, nie mogę powstrzymać się od głębszej refleksji - jaka intencja przyświecała ludziom tworzącym spektakl. Jak twórcy przewidywali reakcję publiczności i na ile pokrywa się ona z oczekiwaniami. Bo jeśli wszystko było tworzone na poważnie i miało pozwalać nam odkrywać ukryte (bądź wyłożone nazbyt wprost) sensy – efekt chyba nie został osiągnięty.


Marta Zgierska

_________________
m.


Top
 Profile  
Reply with quote  
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 

All times are UTC - 7 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group